منشأ پیدایش سمساری آنلاین در جهان و ایران

منشأ پیدایش سمساری آنلاین کجا بود

همان‌گونه که عده زیادی از شما اطلاع دارید و شاید عده دیگر بدون اطلاع باشید، پای یک نابغه ایرانی در میان است. اولین سمساری آنلاین جهان یا به عبارت دیگر، اولین  وب‌سایت خرید و فروش کالاهای دست‌دوم و کار کرده، وب‌سایت Ebay است. AuctionWeb  در کالیفرنیا در ۳ سپتامبر ۱۹۹۵ بوسیله برنامه‌نویس کامپیوتر ایرانی-آمریکایی فرانسوی‌تبار به عنوان قسمتی از یک سایت شخصی بزرگتر آغاز به کار کرد. یکی از نخستین اجناسی که در AuctionWeb به فروش رفت، نشانگر لیزری شکسته شده با قیمت ۱۴٫۸۳ دلار بود. امیدیار در کمال تعجب با خریدار تماس گرفت تا از او بپرسد آیا نشانگر لیزر واقعاً خراب است یا نه. خریدار برای او توضیح داد: «من یک کلکسیونر نشانگرهای لیزر شکسته هستم.» Ebay به سرعت تبدیل به اولین سایت حراج آنلاین شد که امکان داد و ستد مستقیم فرد به فرد را فراهم کرد و محبوبیت آن روز به روز افزایش یافت.

سمساری‌های آنلاین ایران:

ایران مانند همیشه از قافله سمساری‌های آنلاین عقب نماند و کارآفرینان آنلاین اقدام  به طراحی و ساخت وب‌سایت‌های مشابه‌ با نمونه‌های خارحی کردند. وب‌سایت‌هایی که هرچند مدل عرضه اجناس در آن، تفاوت‌های عمده‌ای با نمونه خارجی‌اش دارد. اولین سمساری آنلاین ایرانی حدود ده سال پیش آغاز به کار کرد. و پس از آن پنج وب‌سایت ایرانی شروع به ارائه خدمات سمساری آنلاین کردند و امسال حدوداً بیشتر از ۱۰۰ وب‌سایت خرید فروش اجناس دست‌دوم ایرانی یا همان سمساری آنلاین وجود دارد که از نظر کیفیت در خدمت‌رسانی شباهت‌های فراوانی به یکدیگر دارند و متأسفانه این کپی برداری و عدم خلاقیت نقطه ضعف بزرگی به شمار می رود که آینده این وب‌ سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها را در معرض خطر قرار داده است.

برخلاف سمساری‌های آنلاین خارجی، از انبارهای بزرگ خبری نیست. فروشنده، عکس و قیمت و توضیح مختصری از محصول خود را روی وب‌سایت یا اپلیکیشن قرار می‌دهد و بعد از خریده شدن بوسیله مشتری، صاحب کالا موظف است که محصول فروخته شده را برای صاحب جدیدش ارسال کند.

راه‌های کسب درآمد سمساری‌های آنلاین

باید به این حقیقت اذعان داشت که سایت‌ها و اپلیکیشن‌های اینترنتی خرید و فروش لوازم دست دوم یا همان سمساری آنلاین با شتاب بسیاری جایگاه خود را در میان کاربران ایرانی پیدا کرده است، به‌گونه‌ای که با شتاب فزاینده‌ای سایت‌ها و اپلیکیشن‌های متعددی در این زمینه راه‌اندازی شده‌اند.

هرچند بعضی از این سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها به شکل رایگان آگهی کالا‌های دست دوم را نشر می‌دهند و بعضی دیگر برای انتشار آگهی مبلغی را دریافت می‌کنند.

براساس پژوهش‌های فعالان اقتصادی بازار، بیشتر درآمد سایت‌ها و اپلیکیشن‌های سمساری رایگان از طریق جذب آگهی‌های تبلیغاتی می‌باشد.

به هر حال کسب و کار سمساری‌های آنلاین به قدری رونق یافته است که سایت‌های مشهور سمساری آنلاین اقدام به پخش تبلیغات وسیع در سطح شهر و تلویزیون می‌کنند. واین خود نشانه‌ی اعتماد و اطمینان مردم جامعه به خرید و فروش اینترنتی و نیز سمساری آنلاین است. هرچند در سمساری‌های آنلاین و فروشگاه‌های اینترنتی توصیه‌های امنیتی بسیار زیادی نیز به خریداران ارائه می‌شود.

نظیر این‌که مسئولیت تمامی معاملات و داد و ستدهای صورت گرفته به عهده‌ی خریدار و فروشنده است و فروشگاه هیچ‌گونه اطلاعات بیشتری نسبت به صحت هویت و عملکرد آگهی‌دهندگان ندارد. در قسمت دیگری نیز مؤکداً توصیه شده است که خریداران سعی کنند داد و ستد و خرید و فروش را با همشهری‌های خود انجام دهند و به منظور نقل و انتقال پول و تحویل کالا یکی از شعب بانکی نزدیک به محل سکونت خود را انتخاب کنند.

saeed

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.